Pomoc dla Bałkanów Zachodnich w walce z koronawirusem

W Serbii sytuacja jest bardzo poważna. Prezydent tego kraju Aleksander Vuczić zastanawia się nad wprowadzeniem całodobowego zakazu wychodzenia z domów, jeśli obywatele nie zaczną mocniej przestrzegać zasad dystansowania społecznego. „O ile nasze zachowanie się nie zmieni, zaproponuję rządowi Serbii wprowadzenie godziny policyjnej, która potrwa 24 godziny. Ktokolwiek będzie na ulicy, zostanie aresztowany” – powiedział prezydent Vuczić. Na wniosek serbskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i w r

Serbia zdecydowanie walczy z koronawirusem

Serbia to kraj, który jako jeden z pierwszych w Europie wprowadził stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Jak w tym kraju wygląda walka patogenem? Prezydent Aleksandar Vuczić ogłosił stan wyjątkowy już 15 marca. W całym kraju zamyknięto szkoły, przedszkola, uniwersytety i zakazano wydarzeń z udziałem ponad 100 osób. Granice, szpitale i ośrodki imigracyjne są zaś strzeżone przez żołnierzy.

Serbia: Działacze humanitarni zmuszeni do opuszczenia kraju

Serbski sąd wydał nakaz opuszczenia kraju działaczom zagranicznej organizacji humanitarnej, No Name Kitchen, która pomaga migrantom i uchodźcom. Stało się tak po tym jak zostali oni zaatakowani przez członków skrajnie prawicowego ruchu Srpski Soko (nawiązującego do ruchu czetników, czyli partyzanckich oddziałów działających na obszarze okupowanej Jugosławii w latach 1942–1945, którzy dokonali szeregu czystek etnicznych m.in. na ludności katolickiej i muzułmańskiej).
Load More Articles